En uygun konut kredisi araştıran ve kullanmak isteyen kişiler, eğer yurt dışında ise kredi kullanımı zor olabilir. Ya da kredisi olup, yeni bir kredi çıkaramayanlar, farklı yolları denemeye çalışırlar.  Bunlardan biri vekâlet yolu ile kredi çekmektir. Verilen vekâletname belgesi ile başkasının yerine kredi çekmek mümkündür. Vekâletle kredi işlemi, birkaç işlemden sonra gerçekleşir.

Vekâletle En Uygun Konut Kredisi Çekme

Vekâlet ile kredi çekmek isteyenler, ön başvuru yaptıktan sonra, olumlu ya da olumsuz şekilde bilgi verilir. Eğer onaylanırsa, banka tarafından birkaç önemli belge istenir. Bu belgeler şunlardır;
Hem kredi çekmek isteyen kişinin hem de vekil olan kişinin, kimlik fotokopisi
Vekâlet veren kişinin ikametgâh bilgilerini içeren belge
Kredi sahibinin gelir düzeyini gösteren bir belge
Vekil olanın ikametgâh bilgileri ve maaş bordrosu
Bu belgeler hazırlandıktan sonra, vekâletin noter işlemleri gerçekleştirilir. Noter onaylı olmayan belgeler geçersiz sayılır. Vekil olmuş kişilerin, noter de ıslak imza atarak, vekil olduğuna dair, belgeyi teslim etmesi gerekir. Vekâletle açık adres ve doğru kimlik bilgileri verilmelidir. Bunların dışın da vekil tutan kişinin de kredi notu ve bilgileri, kredi onayı için, kriterlere uymalıdır. Konut için kredi kullanılacaksa konut kredisi hesaplama işlemi yapılıp, ödeyebilecek gelir düzeyinin olup olmadığı araştırılır.

Vekaletle Kredi Onayları Nasıl Yapılır?

Bankalar kredi işlemlerinin en sonun da müşterinin ıslak imzasını talep eder. Vekâletle kredi kullanma işleminde bu mümkün olmayabilir. Bazı bankalar bunu kabul etmez. Özellikle en uygun konut kredisi dahi onaylansa da tapu işlemleri vekâletle yapıldıktan sonra, banka asıl kişinin imzasını ister. Bazı bankalar iller arasında şube işlemlerini kabul ederken, bazı bankalar kabul etmeyebilir. Vekâletle kredi başvurusu yapmadan önce, vekilin, bulunduğu il de ve vekâlet verenin bulunduğu yer de aynı bankalar bulunmalıdır.

Kredi Vekâleti Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vekâlet aracılığı ile yapılan bütün işlemler de olduğu gibi, vekâletle kredi çekme işleminde de dikkatli olmak ve kurallara uymak gerekir. Vekâletname belgesi düzenledikten sonra, kişinin yapması gerekenler ve vekâletin süresinin ne zaman dolduğu bilgilerine dikkat edilmelidir. Özellikle konut için vekil olunuyorsa, bankaya konut kredisi hesapla işlemi yaptırıldıktan sonra, tutarın dönebileceği gelir düzeyinde olunması ve kredinin düzenli ödenmesi önemlidir.