Konut kredisi hesaplama yapıldıktan sonra belirlenen tutardır. İnsanların konut sahibi olmak için uzun vadeli olarak çektikleri paraya konut kredisi adı veriliyor. Konut kredisinde vekâlet diye bir durum söz konusudur. Vekâlet inananların çok fazla tercih ettiği yöntemlerden biri olmasa da, nadir de olsa kullanılan bir yöntemdir.
Vekâlet ile konut kredisi almak mümkündür. Fakat bu durum bütün bankalar için geçerli değildir. Bu sebeple hangi bankada geçerli olup olmadığını öğrendikten sonra tercih etmek gerekiyor. Aynı zamanda çekmek istediğiniz konut kredi tutarına göre de banka kuralları değişiklik gösteriyor. Size vekâlet olacak kişinin tam olarak size güvenmesi gerekiyor. Aksi halde kimse vekâlet etmek istemez. Bu sebeple de istisna olarak tercih ediliyor.

Vekâlet İle Konut Kredisi Hangi Durumlarda Çekilir?

Konut kredisi çekmek isteyen kişiler kredi hesaplama yaptıktan sonra kredi çekmeyeceğini anladıysa vekâlet ile konut kredisi çekme işlemine başvuruyor. Fakat daha çok vekâlet ile kredi çekme olayında 2 durum göz önünde bulunduruluyor.
Bunlardan biri kişinin ülke dışında ikamet ediyor olmasıdır. Ülke dışında yaşayıp konut kredisi çekmeye gelemiyor ise vekâleten birini konut kredisi çekmeye yönlendirebilir. Bir diğeri ise sağlık sorunlarıdır. Sağlık sorunları yaşayan kişiler konut kredi başvurusunda bulunamıyor ise vekâlet olarak birini bu işleme yönlendirebiliyor. Bunun dışındaki durumlar genellikle kabul edilmez.

Konut Kredisi Hesaplama Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vekâlet işlemleri gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken pek çok husus yer alıyor. İlk olarak vekâlet edecek kişi için vekâletname hazırlanıyor. Bu vekâletname dikkatli ve özenli bir şekilde hazırlanmalıdır. Bu belge üzerinde vekâlet edecek olan kişiye verilen hatların sınırına çok dikkat etmek gerekiyor.
İşlem doğrultusunda hak tanımak gerekiyor. Genel vekâlet her zaman risk taşıyan durumlardan biridir. Bu sebeple özel hatlar taşıyan vekâletleri vermek gerekiyor. Vekâletinizi vereceğiniz kişinin yurt dışına çıkmayacağına emin olmanız gerekiyor. Aynı zamanda güven vekâlet konusunda en önemli durumlardan biridir. Vekâletin süresi de son derece önemli konulardan biridir. Konut kredisi hesapla yapılarak vekâlet süresi belirlenmeli ve kredi bittiği an vekâlet de bitmelidir.