Faizsiz ev alma düşüncesiyle hareket eden bir ticari işletme sahibinin kredisi olumsuz sonuçlanacaktır. Çünkü bankalar ticari müşterilerine yalnızca işletmelerinin gereksinimleri doğrultusunda kredi verebilirler. Bu anlamda işletmenin yapacağı yatırımlar, kredi çekerek borçlarından kurtulma ya da farklı ticari amaçlarla istenilen kredilerin onaylanacağını belirtebiliriz. Ayıca ticari kredilerde de alınacak kredi tutarına göre faiz alınmakta olup bu oranlar çekilen kredi türüne göre değişkenlik gösterebilir.

Ticari Kredi Türleri Nelerdir?

Ticari krediler, bireysel kredilerden farklı olarak işletme ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde verilen kredi türlerindendir. Bankalar gelen talep doğrultusunda tıpkı en uygun konut kredisi hesaplama aracında olduğu gibi, işletme sahibine en uygun krediyi sunarlar. Burada en önemli etken firmanın güven kazanması ve geri ödemelerde yaptığı tutarlılık denilebilir. Ayrıca talep edilen tutarın da önemli bir etmen olduğunu da belirtebiliriz.
Bankalarda yer alan ticari kredi türleri ise spot ve rotatif kredi olarak iki ayrı grupta değerlendiriliyor. Spot faizde, hesaplanan faiz oranları ödemenin yapılacağı son ayda dahil olmak üzere hiçbir şekilde değiştirilemiyor. Rotatif kredide için ise, belli bir limit tutarı aşılmadan alınan kredilerdir diyebiliriz. Ancak işletme, farklı zaman dilimlerinde bankanın belirlediği üst limiti aşmadan yeniden kredi kullanma hakkına da sahiptir.
Bu kredilerin yanı sıra, teminat göstererek ya da göstermeden kredi çekme olasılığı da vardır. Açık krediler uzun yıllar boyunca güven kazanmış ve geri ödeme yapacağından kesinlikle emin olunan firmalar için geçerlidir. Bu kredi dışında senetle, teminatla ya da ipotekle verilen krediler de yer alıyor. Yalnız, alınacak kredi hangi kapsamda olursa olsun ödenmemesi ya da gecikmesi durumunda işletmenin kredi notu da düşecek ve ileriki kredi alımlarında sorunlar çıkabilecektir.

Ticari Kredilerde en uygun konut kredisi nasıl alınır?

Konut ve taşıt kredisi gibi krediler, yalnızca bireysel müşterilerin kullanmasına yönelik planlanmıştır. İşletme sahibi olan kişilerin alabilecekleri krediler sadece işletme yapısı içinde kullanabilir. En uygun konut kredisi bankaların iç bünyesindeki işletme politikasına ve ekonomik konjonktürüne göre değişkenlik gösteren bir kredi türüdür.