Günlük hayatta zorunlu veya keyfi olarak birçok masraf yapıyoruz. Gelecek yıllarda ekonomik anlamda zorda kalmamak ve geleceğimizi güvence altına almak adına öncelikle tasarruf yapmalı ve masraflarımızı kontrol altına almamız gerekir. Bunun için ilk aşamada gelirlerimiz ve giderlerimizi listelemeliyiz.

Günlük hayatın hızlı akışından ve koşuşturmacasından para hesabımıza ve alışveriş harcamalarımıza kısaca masraflarımıza pek kafa yormuyor olabiliriz. Fakat bu masrafları gelir ve gider dengemize göre yapmıyorsak ilerleyen süreçte zorlanacağımız aşikardır.

Gelir Gider Tablosu Oluşturmak

Masraflarımızı kontrol edebilmek adına öncelikle gelirlerimizi ve giderlerimizi yan yana yazmalı ve aradaki farkı görmeliyiz. Eğer gelirimizin yüzde yirmisi ileriye dönük yatırım olarak cebimize kalmıyorsa şimdi masraflarımıza detaylıca incelemenin zamanı gelmiş demektir. Birincil olarak masraflarımızı günlük, haftalık ve aylık şeklinde gruplara ayırmalıyız. Tabii bu grupların alt başlığı olarak zorunlu ve keyfi masrafları da eklemeliyiz.
Ev kirası, ulaşım ücreti vb. gibi zorunlu masraflarımızı eğer mümkünse giderlerimize uygun şekilde revize etmeliyiz. Örneğin araba almak da ayrı bir masraf kalemidir. Arabanın aylık yakıt masrafı yıllık vergisi vs. aslında ilk başta akla gelmeyen fakat üzerine düşünüldüğünde cebi oldukça yoran bir masraftır.

Mesela işe giderken özel araç yerine toplu taşımayı tercih etmek ciddi bir masrafı hayatınızdan çıkarmaya yarayabilir. Bir diğer zorunlu masraf olan mutfak masraflarımızı asgariye indirmek için de toplu alışveriş yapmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir. Çünkü birkaç parça alışveriş için markete gidildiğinde çoğunlukla lükse kaçan harcamalarla eve dönmeyen yoktur herhalde.

Tatiller Masraflarını Asgariye İndirmenin Yolları

Masraflarımızı asgariye indirmek için evet kendimize bazı kısıtlamalar koyuyoruz fakat her şeye rağmen bizim de sosyalleşmeye ihtiyacımız var. Sosyalleşmek için en ideal anlar tanımadığımız yörelerde yeni insanlarla tanışabileceğimiz tatillerdir. Tabi ki tatil masraflarımızı da asgariye indirmenin bazı pratik yolları vardır.
Kredi kartı sahibi olarak birkaç ay öncesinden tatil planı yapıp online tatil sitelerinden makul alışverişler yapabiliriz. Tatil rezervasyonlarını sezonlar başlamadan önce yaparak konaklama ve ulaşım masraflarınızı asgari düzeyde tutabiliriz. Böylece sosyalleşmekten geri kalmadan masraflarımızı minimum seviyede kalmasını sağlayabiliriz.