Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar tapu harcı konusunda araştırma yapmaya başlıyor. Ülkemizde yatırım konusunda genellikle gayrimenkullerin tercih edildiği bilinir. Bu kapsamda vatandaşlar da uygun ödeme şartları ile gayrimenkul alımına yöneliyor.

Gayrimenkul fiyatlarının her sene itibariyle değerine değer kattığı ve neredeyse alış fiyatı üzerinden %100 kar edilebilecek bir yatırım aracı olduğu biliniyor. Bu nedenle toplum olarak gayrimenkul yatırımını tercih ediliyor ve bu kapsamda uygun ödeme şartları da aranıyor.

Tapu Harcı Nedir

Kiradan kurtulmak ya da gayrimenkul alımı ile yatırım yapmak isteyen kişiler tapu harcı konusunda araştırma yapmaya başlıyorlar.

Tapu harcı diğer adı ile tapu masrafı gayrimenkul alımı sonrası için vatandaşlardan beyan edilen tutarın yüzde 4 değerinde tahsil edilen kamu geliri olarak biliniyor ve tapu harcı vatandaşlar için zorunlu bir ödeme olmakla birlikte bu harç ödenmeden gayrimenkul satışı yapılamıyor.

Tapu harcı hem alıcıdan hem de satıcıdan eşit düzeyde tahsil edilerek %2 – %2 olmak üzere yüzde dört şeklinde kamuya aktarılıyor. Kuralın bu şekilde olması ile birlikte genellikle tapu harcı konusunda doğru bilinen yanlış yüzde dört tutarının tamamının alıcı ödemesi düşüncesidir. Ancak ülkemizde belirlenen kural doğrultusunda alıcı ile satıcı bu tapu harcını paylaşmak durumundadır.

Tapu Harcı Hesaplama

Bir gayrimenkulün satın alındığı fiyatı üzerinden yüzde 4 tutarı tapu harcı olarak devlete ödenir. Tapu harcının yarısını alıcı yarısını ise satıcı ödemek durumundadır ancak günümüzde yanlış olarak bilinen bu uygulama nedeniyle tapu işlemleri sırasında alıcı tarafından tamamı ödeniyor ve gayrimenkulün tapusunu üzerine alabiliyor.

Ancak alıcılar tapu harcı konusunda doğru birlikleri yanlışları öğrenirlerse haklarını bilerek doğru harcama ile gayrimenkul sahibi olabilecektir.

Bu kapsamda Birikimevim firması danışanları ile özel olarak ilgilenir ve gayrimenkul alım satım işlemlerinde doğru bilgi sunar. Birikimevim gelen müşterine gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında doğru bir alışveriş yapmalarını sağlıyor. Bu sayede ev sahibi olacaklar hem kolay yoldan ödeme yaparak gayrimenkul alabiliyor hem de daha fazla para harcamadan bütçesini koruyabiliyor.