Kiradan kurtulmak ve ev sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de henüz inşaatının tamamlanmamış olmasına rağmen alınan eve kredi imkanının sunulup sunulmadığıdır. Projeden ev satın almak bakıldığı zaman daha karlı ve avantajlı bir alışveriş seçeneğidir. Bu tarz evler tamamlanmış ve satışa sunulmuş olan evlere göre daha uygun fiyat ile satışa sunulur.
Eğer projeyi yapan inşaat firması ile herhangi bir bankanın anlaşması var ise kişiler kolaylıkla projeden kredi imkanlarından yararlanarak ev sahibi olabilir. İnşaat firmasının herhangi bir banka ile anlaşması yok ise bazı kurum ve kuruluşlar tarafından bu tarz durumlarda belli şartların sağlanması sonucunda kredi imkânı sağlanıyor.

Projeden Taksitle Ev Sahibi Olmak İçin İstenilen Şartlar

Taksitle ev sahibi olmak isteyenlerin henüz inşaat halindeki evlerden satın alabilmesi için yerine getirmesi gereken şartlar şunlardır; öncelikle satın alınması istenilen inşaat halinde ki konutun krediye uygun olması gerekiyor.
Ev krediye uygunluk sağlıyor ise banka tarafından belirlenmiş bilir kişiler inşaatın güncel durumunu, bitmesi gerektiği tarihi göz önünde bulundurarak bir puan belirliyor. Bu puan durumuna göre bankalar tarafından finansal destek sağlanıyor. Bunun yanı sıra bankalar kişilerden, parselin durumunu gösteren imar belgesi, belediye onaylı proje örneği, parsel tapusu, inşaat ruhsatı gibi önem arz eden evrakların talebinde bulunabilir.
Unutulmaması gereken en önemli nokta ise bankalar inşaat halinde ki konutlara kredi desteği sağlamadan önce binanın %80’ninin tamamlanmış olmasını istiyor.

Projeden Tamamlanmadan Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kira öder gibi ev ödemek herkesin hayallerini süsleyen bir durum. Özellikle tamamlanmamış olan evleri satın alarak evin içini dilediği gibi döşemek isteyen birçok kişi bulunuyor. Bilinmesi gereken en önemli unsur ise alınacak evin iç dekoru kadar cephe sağlamlığının da önemli bir role sahip olduğudur. Projeden ev almadan önce evin inşaatını yapan firmayı özenli bir şekilde araştırın.
Daha önceden teslim etmiş olduğu evleri öğrenin. Evin geç teslim edilmesi durumunda herhangi bir hakkınız olup olmadığını öğrenin. Mutlaka sözleşmeyi noter huzurunda imzalayın. Kira öder gibi ev sahibi olurken İskân olmayan evleri asla kabul etmeyin.