Teknolojinin gelişmesi sayesinde ekonomiyi yakından takip etmek mümkün. Hele ki günümüzde sıkça kullanılan kripto paralar yatırım yapmak açısından son derece karlı. Kenara para koymak, altın almak gibi günümüzde Bitcoin gibi kripto paraların da değeri oldukça fazla. Her ne kadar gözle görülen varlık olmasalar da gerçek bir para değeri olarak kripto paralar günümüzde değer kazanıyor. Ortalama 3 yıldır büyümeye devam eden kripto paralar yatırım yapmak ve elde para tutmamak amacıyla kullanıcılara avantaj sunuyor.
Kripto paralar 2020 yılında yeniden hareketlenmeye başlayarak değer kazanmaya ve yoğun ilgi görmeye başlamış durumda. Hayatımıza giren ilk kripto para Bitcoin oldu ve hala değerini sürdürüyor.

Kripto Para Nedir?

Kripto para birikim yapmak isteyenlere güzel bir imkân sunan dijital paralardır. Bu paralar fiziki olarak görülen somut paralar değildir. Dijital olarak şifrelenmiş sanal para birimlerine kripto para adı verilir. Kripto paralar takas ve transfer edilebilir. Dijital cüzdanlarda tutulabilir ve kripto para borsalarında nakde çevrilebilir. Yalnızca kripto para sahibi tarafından yer değiştirebilir.
Kripto para herhangi bir devlet tarafından oluşturulan para birimi değildir, bununla birlikte kredi kartı hiç değildir. Dolayısı ile kripto paralar herhangi birisi tarafından yönetilemez. Fiziki bir nesne olmadığı için taklidi yapılamaz. Kripto paralar uzun yıllardır hatta neredeyse 10 yıldır kullanılıyor olmasına rağmen son birkaç yılda yaygın olarak kullanılır durumda yerini alıyor.

Kripto Para Neden Son Yıllarda Yaygınlaştı?

Kripto paralar neredeyse 10 yıldır varken neden son 2-3 yıldır talep görüyor sorusu pek çok yeni kullanıcının merak ettiği konulardan biri. Kripto paralar piyasanın çok hacimli para birimi olan Bitcoin’i barındırdığı için son yıllarda popüler hale gelmiştir. Kripto para 20 Aralık 2020 yılında yeni bir çığır açtı ve 19.580 dolara ulaşmayı başardı. Bu da %8’lik bir artışın olduğunu gösteriyor.
Son yıllarda değer kazandığını ve kullanıcılarına da kazandırdığını kanıtladığı için kripto paralar pek çok birikimci tarafından ilgi görmeye başlamıştır. En çok kullanılan kripto para Bitcoin olduğu için kripto paralar talep görmeye devam ediyor.