Taksitle ev almak isteyenler evin fiyatını bilmek istiyor. Her evin ve arsanın devlet ya da resmi kurumlarca belirlenen bir değeri bulunuyor. Bu değere genel olarak rayiç bedel ismi veriliyor. Rayiç bedeli hesaplanırken arsanın ya da evin mevcut konumu ve çevresinde bulunan yapıların özellikleri önem taşıyor.
Aynı zamanda binanın yaşı da rayiç bedel hesaplanırken dikkate alınıyor. Rayiç bedelin hesaplanmasında arsanın ya da binanın yanında ve yakınında bulunan sosyal imkanlar ve ulaşım imkanları da dikkate alınıyor. Rayiç bedel metrekare birim fiyat olarak hesaplanıyor ve sonrasında evin ya da arsanın metrekaresi ile çarpılarak fiyat ortaya çıkıyor.

Peşinatsız Ev Nasıl Alınır?

Bir evin ya da arsanın rayiç bedeli hesaplandıktan sonra yapılması gereken bir diğer husus satın alma yolları hakkında araştırma yapmak oluyor. Bu nedenle de çeşitli yöntemler devreye giriyor. Bazı ev sahibi olmak isteyen müşteriler genellikle bankalardan kredi çekerek ev alma yoluna gidiyor. Tabii bunun için belirli bir miktar para olması gerekiyor. Geri kalan kısım için kredi çekilerek ödeme yapılabiliyor.
Peşinatsız ev alabilmek için çeşitli firmalar hizmet veriyor. Örneğin çeşitli finansman kuruluşları müşteri beklentileri dahilinde ödeme planları yaparak müşterilerin peşinat olmadan ödeme yaparak ev sahibi olmalarına imkan tanıyor. Aynı zamanda bu finans kuruluşları müşterilerin ev dışında araba alması için de finans desteği sunabiliyorlar.

Ev Almak İçin Finansman desteği

Herkesin en büyük hayallerinden birisi olan ev sahibi olmak aynı zamanda müşterilerin finansman ihtiyacını da öne çıkarıyor. Bu konuda çeşitli alternatifler bulunuyor. Örneğin çeşitli bankalar kredi kullandırarak müşterilerin ev almalarına imkan tanıyor. Bunun yanında bazı finans kuruluşları da müşterilerine ev sahibi olmak için çeşitli imkanlar tanıyor.
Günümüzde müşterilerin finansman ihtiyacını karşılamak amacı ile hizmet veren çeşitli kuruluşlar peşinat ödemeden ev sahibi olmanın yollarını sağlıyorlar. Aynı zamanda bu firmalar sayesinde diğer ürünleri de taksitler ödeyerek temin etmek mümkün oluyor. Bankaların sunduğu faiz oranlarını yüksek bulan müşteriler son yıllarda bu tür finans kuruluşları ile ev almak için talepte bulunabiliyorlar.