En uygun konut kredisi hesaplama ile ev sahibi olmak isteyen adayların başvurduğu kredi işlemlerinden sonra ekspertiz raporunun alınması gerekmektedir.  Sermaye piyasaları kurulundan onaylı sertifika almış çalışanların müşteriye gayrimenkulün değerini belirlemesiyle ekspertiz raporu bu süreçte önemli bir rapordur. Ekspertiz raporunun amacı ise alınacak olan konutun, teminat değerinin belirlenmesi ile uzman değerlendirmesinden geçmesi gerekmektedir. Yasal mevzuata uygun olarak bu raporun belirlenen tarihler içerisinde verilmesi gerekiyor. Ekspertiz raporu ise konutun yaşı, metrekaresi ve konumu gibi özellikleriyle konutun değerinin belirlenmesi ile hazırlanan rapordur. Geçerlilik süresi ise 6 ila 12 ay arasında değişim gösterebilmektedir.

Ekspertiz Raporu Kaç Aşamadan Oluşur?

Raporun hazırlanması 3 aşamada olmaktadır. İlk aşama, konutun bulunduğu yerde yapılan incelemelerden oluşmaktadır.  Konutun alanı hesaplanarak bütün önemli özellikleri dikkate alınmaktadır. Çevresindeki konutların da metrekare olarak rayici göz önünde tutularak hesaplanması yapılmaktadır. İkinci aşamada ise resmi kurumların onayının alınması için incelenme yapılması gerekmektedir. Öncelikle incelenecek olan belge tapu kayıtlarıdır. Kayıtların satışını engelleyecek bir ipotek veya şerhin olup olmadığı kontrol edilmektedir. İmar dosyalarında arşiv araştırması yaparak olumsuz kayıtlar olup olmadığına bakılmaktadır. En son olarak bütün değerlendirmeler incelenerek olumsuz sonuç olmaması durumunda ekspertiz raporu verilmektedir. En uygun ev kredisi için başvuran adayların, almak istedikleri rapor olumlu sonuç aldığı takdirde konut sahibi olmaya hak kazanabiliyorlar.

En Uygun Ev Kredisi Avantajları

Ekspertiz raporu aşamaları bir haftalık süre içerisinde belirlenerek çıkartılmaktadır. Bankaya ise 1-3 gün içerisinde ulaşmış oluyor. Değer tespiti ise konut sahibi olmak isteyenler için oldukça önemli bir durum olarak görülüyor. Raporun olumsuz sonuçlanması ise, konut sahibi olmak isteyen kişiler için negatif olarak, taşınmazın değer kaybına sebep oluyor. Hem alıcı hem de gayrimenkul satışı yapan kişiler için konutun değer kaybı da olumsuz bir durum olarak görülmektedir. En uygun konut kredisi için başvuran adayları da yakından ilgilendiren konular arasında gelmektedir. Faizsiz ev alma durumunda en önemli aşama olan ekspertiz raporunun önce hatırlatılması ve alınması da oldukça önemli detaylar arasında bulunmaktadır.