Evinizi taşımak istediğinizde yeni ev için yapacağınız kira sözleşmesinin detaylarına mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Bu sayede ev sahibi ile aranızda oluşabilecek sorunlara karşı önlem alabilirsiniz. Kira sözleşmesi ev sahibi ile kiracı arasında belirli bir süre içeren anlaşmadır. Bu anlaşmaya her iki tarafta uymak zorundadır.

Ayıca kira sözleşmesinin içerisinde bazı maddeler yer alır. Sözleşmeyi imzaladığınızda bu maddeleri de kabul etmiş olursunuz. İsterseniz de kendiniz maddeler ekleyebilirsiniz. Taksitle ev alarak kiracılıktan kurtulabilirsiniz. Bunun için de taksitle ev veren firmaların hizmet içeriklerinden yararlanabilirsiniz.

Kiracı olduğunuz zaman kira tutarını mutlaka kira sözleşmesinde belirtilen tarih içerisinde ödemeniz gerekir. Eğer gecikme veya ödememe durumu olursa ev sahibi hakkını arayarak size tebligat gönderebilir. Hatta evden çıkışınızı da isteyebilir.

Kira Sözleşmesinde Neler Yer Alır

Kira sözleşmesi içerisinde ev sahibi ve kiracı bilgileri yer alır. Ayrıca ev içerisinde yer alan demirbaş listesini de kira sözleşmesi içerisine madde olarak ekleyebilirsiniz. Kiranın ne şekilde ödeneceği ve hangi tarihte verileceği gibi detaylarda yer alır. Ayrıca kefil isteniyor ise kira sözleşmesinin imza kısmına kefil bilgileri de girilebilir.

Kira sözleşmesi imzalayacağınız zaman dikkat etmeniz gereken en önemli detay kira artış oranın belirlenmesi olmalıdır. Eğer kira sözleşmesi şartlarına uyarsanız yıllık Tüfe oranına göre hesaplanması gerekir. Ancak kendinizde kira artış oranının yıllık bu kadar olması gerekir şeklinde bir madde ekleyebilirsiniz. Bu karşılıklı mutabakata göre yapılması gerekir.

Ev alma yöntemleri içerisinden taksitle ve faizsiz seçenekler arasından yararlanarak kiracılıktan kurtulabilirsiniz. Bunun için bu yöntemleri mutlaka denemeyi ihmal etmeyin.

Kira Sözleşmesi İmzalarken Nelere Dikkat Edilmeli

Kira sözleşmesi imzalayacağınız zaman vereceğiniz depozito tutarının sözleşmeye tam olarak yazılması gerekir. Evden ayrılacağınız zaman bu tutarın iadesini isteyebilirsiniz. Bunun için bu detaya da önem vermeniz gerekir.

Ayrıca kira sözleşmesinin süresini olabildiğinde uzun tutmaya çalışın. Genelde bir yıl olarak yapılır. Ancak siz bunu anlaşma ile 5 yıl gibi bir süre için yapabilirsiniz.

Bu sayede daha güvenilir bir şekilde kiralama yapabilirsiniz. Kredisiz ev alma yöntemlerini deneyerek sizde kiracılıktan kurtulabilirsiniz. Bu konuda sektör içerisinde profesyonel olarak hizmet veren Birikim Evim size yardımcı olacaktır.