Ev sahibi olmak isteyen kişilerin ilk olarak gelir vergisi hesaplaması yapması gerekiyor. İnsanların en çok merak ettiği konulardan biri gelir vergisi mükelleflerinin kim olduğu konusunda oluyor. Bir tür vergi yükümlülüğü olan gelir vergisi hukukta hak edilmiş olan yani gerçek kişilerin üzerinden alınan vergiler. Aynı zamanda kurumlaşmış kişilerin geliri üzerinden de gelir vergisi almak söz konusu oluyor. Belirli tarihler arasında elde ettiği gelirden alınan vergi kişinin kazancına bağlı olarak da değişim gösteriyor. Safi bir tutar belirlemek zorundadır. Herkesin gelir vergisinin hesaplanması ve buna uygun işlemler yapması gerekiyor. Ödenmesi zorunlu olan vergilerden biridir. Gelir vergisi içerisinde takılan kişiler belli başlı kişiler oluyor. Herkes gelir vergisi ödemek zorunda değildir. Bazı kriterler doğrultusunda gelir vergisi ödeme durumu söz konusu oluyor. Peki, bu kriterler nedir?

Gelir Unsurları Nelerdir?

Gelir vergisi vermenizi sağlayan az gelir unsurları bulunuyor. Konut kredisi hesapla gibi işlemleri yapmadan önce ilk olarak gelir unsurlarını iyi bir şekilde bilmek gerekir. Gelir unsurlarının en çok ön planda olduğu konulardan biri ticari kazançlar oluyor. Aynı şekilde zirai kazançlarda gelir unsurunu etkileyen konulardan biridir. Kişinin serbest meslekten kazandığı kazançlar ve ücretler gelir unsurları olarak karşımıza çıkan konulardan biridir. Menkul sermaye ve gayrimenkul sermaye gelir unsurlarını ne etkiliyor. Bu hususların herkes tarafından iyi bir şekilde bilinmesi gerekiyor. Özellikle gelir vergisi olmayan kişilerin mutlaka bu konu dâhilinde bilinçlenmesi gerekiyor.

Gelir Vergisi Ödemesi Gerekenler

Gelir vergisi ödeyecek olan kişilerin ikametgâhı mutlaka Türkiye’de bulunmalıdır. Türkiye dışında başka bir ülkede bulunan kişilerden gelir vergisi almak mümkün olmaz. Türkiye’de altı aydan fazla yaşayan kişilerden de gelir vergisi alınır. Resmi dairede çalışan ve Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarından da gelir vergisi alma durumu söz konusu oluyor. Hem Türkiye içerisinde hem de başka bir ülke içerisinde elde ettiği kazançlar doğrultusunda bir gelir vergisi alma durumu söz konusu oluyor. Başka bir ülkeden Türkiye’ye yerleşmiş olan kişilerden sadece Türkiye içerisinde elde ettiği kazançlar doğrultusunda gelir vergisi alınır. Ev almak ya da araba almak gibi durumlar söz konusu olduğu zaman kazancınıza da bakılır.