Paranızı kredi kartı ve banka hesabınızda tuttuğunuzda hem güvenli olur. Hem de işleriniz daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Fakat bazı bankalar hesap işletim sayesinde ücret talep ediyor. Bu durumda da tasarruf yapacakken masraf ediliyor. Paranızı banka hesabında tuttuğunuz taktirde banka hesabınızda bulunan parayı işletir. Bu işlem sayesinde hem bir değer sağlanır hem de hesabınız yatırım hesabı ise para kazanmanız sağlanır.
Hesabınızın türü ister vadeli ister katılım ister vadesiz olsun hiç fark etmeden bu yöntem uygulanır. Bankaların her birinin parayı işletme tarzı farklı olsa dahi prensip olarak paranın bir şekilde işletilmesi sağlanır. Bankanın vadesiz hesaplardan işletim ücreti alması çok gerekli bir nedenlere dayanmasa bile genellikle şube masrafı, çalışan masrafı ve ATM kirası gibi durumlardan dolayı işletim ücreti talep eder.

Hesap İşletim Ücretinin Alınıp Alınmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Bankaya yatırım yapmak ya da hesap açmadan önce mutlaka işlem yapacağınız banka şubesine giderek yetkiliye hesap işletim ücretinin alınıp alınmadığını sormanız gerekir. Hesap işletim ücreti almayan birçok banka var. Bunlardan herhangi birini tercih ederek yılda belirli bir miktarda tasarruf sağlamanız mümkündür.
Günümüzde artık birçok işlem internet üzerinden halledildiği için herhangi bir bankaya hesap işletim ücreti ödemek hesaplı bir yol olmaktan çıkar. Bu sebepten dolayı hesap ücreti almayan bir banka tercih etmeniz önemlidir. Seçtiğiniz bankada hesap işletim ücreti yok ve EFT, havale gibi masraflar da yok ise banka işlemlerinden dilediğiniz gibi ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti genellikle bankaların vadesiz olarak müşterilerine hesap açması sonucu kâğıt ve işlem gibi masrafları belirli bir dönem içinde aldığı ücretlerdir. Bankalar müşterilerinden 1 yıllık, 6 aylık ya da 3 aylık periyot arasında hesap işletim ücreti adına dayanan bir aidat keser. Bu kesilen miktarda her bankadan bankaya göre farklılık gösterir. Birikimevim tarafından hesap işletim ücreti almayan bir banka tercih edip hesap açtırmak isterseniz ona göre iyi bir banka seçimi yapıp çalışabilirsiniz.