Konut kredisi kullanarak günümüzde birçok kişi ev sahibi olmaktadır. Dolayısıyla ev sahibi olmak her bütçeye uygun olarak kolaylaşmıştır.

Ancak her ev için konut kredisi var mı? Sorusu zihinleri meşgul etmektedir. Ülkemizde alınan evlerin neredeyse yarısı konut kredisi kullanılarak alınır. Genellikle her ev için kredi kullandırılmaktadır. Ancak kredi verecek bankaların ve finans kuruluşlarının bu konuda bazı kriterleri bulunur. Ev almak istediğinizde öncelikli olarak evin krediye uygunluğunun kontrol edilmesi gerekmektedir.

Ev Almak İçin Kredi Uygun Mu?

Alacağınız ev için herhangi bir bankaya ya da Birikimevim tarzında bir kuruluşa kredi için başvurulmaktadır. Talebiniz onaylandığı takdirde eğer eviniz kredi için uygun değilse masraf ödenebilir. Kredi veren taraf evin değerini belirlemek için eve ekspertiz gönderecektir. Eğer ev için kredi verilmezse ekspertiz ücreti müşteri tarafından karşılanacaktır. Dolayısıyla zaman ve para kaybı gerçekleşmiş olur.

Ev Sahibi Olmak İçin Kredi Kriterleri

Taksitle ev almak için en iyi yollardan bir tanesi kredi kullanmaktır. Öncelikli olarak evin yeni bir ev mi yoksa ikinci el bir ev mi olduğu oldukça önemlidir. Kredinin tutarını, vadesini ve faiz oranlarını belirleyen faktörlerden birisi evin yaşı olmaktadır. Bazı finans kuruluşları ile bankalar evin yaşını dikkate alarak kredi vermektedir.

Ancak evin yapılış tarihi eski bile olsa konumu ve talep görmesine göre konut kredisi alınır. Ev sahibi olmak istediğinizde gayet normal olarak karşınıza birden fazla seçenek çıkacaktır. Faizsiz ev almak noktasında da çok sayıda farklı alternatif seçeneğin varlığından söz etmek de mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada şayet bu türden firmalara dair ayrıntılı bir araştırma yapacak olursanız, kısa bir sürede de ev sahibi olabilirsiniz!

Peşinatsız Ev Almak İçin Kriterler

Faizsiz ev almak kişiler için artık mümkün kılınmaktadır. Finans kuruluşları ve katılım bankalarının tamamı peşinatsız ev için destek olurlar. Bu kuruluşların da müşterilerine yardım edebilmesi için bazı kriterleri bulunmaktadır.

Her ev için konut kredisi var mı? Sorusu sıklıkla sorulur. İlk olarak evin haciz kaydı bulunmamalıdır. Konutun tapu kaydında mesken olarak görünmesi lazımdır. Ev almak için alınacak meskenin plan ve projeye de uygun olması gerekmektedir.