Kiradan kurtulmak isteyen her vatandaşın ilk tercihi olan ev satın alma işlemi, hazırda nakdiniz olmadığında bankalar yardımı ile yürüyen bir süreç haline gelmektedir. Bu süreçte önünüze pek çok engel çıkabilmektedir ve bunların çözümlerini ayrı ayrı bilmeniz gerekmektedir. En önemli sorunlardan biri olan gayrimenkul üzerindeki ipoteğin kaldırılması süreci insanların merak ettiği konular içinde bulunuyor. Evi satan kişinin belli bir borç karşılığında gösterdiği taşınmaz mallardan biri olan konutların üzerine bankalar tarafından ipotek konulur. İpotek konulmuş ev satılamaz. Bu süreçte yapılması gereken bazı prosedürler ile ipotek nasıl kaldırılır sorusuna dair kafa karışıklığı da giderilecektir.

İpotek Nedir?

İpotek genel anlamıyla bir güvence altına alma işlemidir. Herhangi bir alacak için bir teminat oluşturma amacı ile gayrimenkuller, konutlar ve taşınmaz mallar üzerine uygulanan bir süreçtir. Üzerinde ipotek bulunan mallar tapuya dâhil edilir ve bu gayrimenkuller ve taşınmaz mallar satılamaz. Genel olarak banka tarafından uygulanan bu işlemler bazen kişiler tarafından da uygulanabilmektedir. Bankalar genelde yüksek miktarda ev kredisi gibi kredilerde gayrimenkuller üzerine ipotek koyma yoluna giderler. Bu ipotek ise borç tamamen ödendiğinde kaldırılır. İpotek bu konuda bankanın borca karşılık aldığı bir teminat olur.

Konut Kredisi İle Ev Alımlarında İpotek Nasıl Kaldırılır?

İpoteğin kaldırılması için bahsi geçen borçların tamamen ödenmiş olması gerekir. Gayrimenkul alımlarında ipoteğin kaldırılması için tüm borç ödenir ve ardından alım satım işlemleri için onay alınır. Herhangi bir sebepten borcun ödenmemesi durumunda ise ipotek uygulanmış gayrimenkul satılır ve borç bu şekilde karşılanır. Borcun tamamlanması halinde ipotek fekki olarak adlandırılan borcun kaldırılması ile ‘gayrimenkul üzerindeki ipoteğin kaldırılması’ yazısı temin edilmelidir.
Yazının alınmasının ardından Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gönderilir. Borcun ödenmesine dair ipotek fekki evrakları burada incelenir ve aksi bir durum söz konusu olmazsa taşınmaz mallar üzerine uygulanmış olan ipotek şerhi kaldırılır. Gayrimenkulün üzerinde uygulanan ipotek de ilgili müdürlük tarafından kaldırılır. Ev alım satımı için bu ipoteklerin kaldırılmış olması gerekir. Konut kredisi ile ev alımlarında bankalar ipotek süreçleri ve diğer işlemler hakkında sizlere gerekli bilgileri vereceklerdir.