Faiz kelimesi ve kavramı yatırımcı olan veya olmayan her tüketici için oldukça aşina olunan bir kelimedir. Ev almak veya araba edinmek isteyen birisi için ilk akla gelen de faiz veya kredi olacaktır. Bankalardan ev konut kredisi almak yatırımların ilk olarak zarara uğramaya başladığı noktaların başında gelir.

Çünkü anaparanın karşısında uzun vadede alınacak olan geri ödeme neredeyse aldığınız evin iki katına ulaşması anlamına gelecektir. Bankalar çalışma ve kuruluş yapıları gereği genel anlamda faiz olmadan işlem yapmaz. Bunun için faiz yüküne girmek istemeyenlerin alternatif ve güvenilir yollar araması gerekir.

Birikim Yaparak Ev Almak

Faiz ile karşı karşıya gelmek istemeyenlerin yapacakları ve en sık kullanılan yollardan bir tanesi de birikim yapmaktır. Birikim yaparken gelirinizin belli bir seviyenin üzerinde olmaması halinde bazı sorunlar ortaya çıkar.

Hatta ev alma ihtiyacınızın daha da uzun vadeye yayılmasına neden olabilir:

  • Birikimleriniz az olursa vade uzar,
  • Peşinat birikimi daha karlı yatırım olmasına neden olabilir,
  • Siz birikim yaparken alacağınız evin fiyatı artacaktır,
  • Aradaki makas açıldıkça ev sahibi olmak da zorlaşır.

Bu nedenlerden dolayı birikim yaparken diğer taraftan da Birikimevim gibi avantaj sunan bir sistemi araştırmak önerilir. Çünkü bu sistemler genel olarak evinizi satın alırken kazanmaya başlamanızı sağlar.

Taksitlerle Ev İmkanı

Tüketicilerin taksitle ev alma hayaline hizmet eden en iyi sistemdir. Bu yolla peşinatınızın olup olmamasına da bakılmaz. Sadece katılım bedeli ile sisteme girme imkanınız olur. Ardından da ödemeleri yapmak üzere taksitler belirlenir. Belirlenen taksitler kira ödemeleriniz de düşünülerek oluşturulur.

Faiz Ödemesi Talep Edilir Mi?

Banka veya diğer finansman kuruluşlarının amacı ana para karşısında vadeye göre ödeme almaktır. Faiz sistemine dayanır. Ama ev almanıza yardımcı olacak olan bu sistemde faiz ödemesi yoktur. Faizsiz ev kredisi gibi bir şansınız olmadığı için sisteme kayıt olmak kredi çekmenizi de engelleyecektir.

Ek Ödemeler veya Masraflar Var Mıdır?

Bankadan alınan kredinin ek olarak sigorta, masraf veya dosya ödemeleri olabilir. Ama Birikimevim de sözleşmede de yazdığı şekilde ek bir ödeme alınmaz.