Ev sahibi olmak pek çok kişinin hayallerini süsler. Fakat bu hayali gerçekleştirmek için, belirli bir birikime sahip değillerdir. Tam da bu durumda konut kredisi devreye girmektedir. Konut kredisi kullanarak konut sahibi olan kişilerin sayısı gittikçe artmaya devam ediyor. Her geçen gün, konut kredisine olan ihtiyacın arttığı görülüyor.
Eskiden bankalar sadece ihtiyaç kredisi olarak kredi verirken, sonrasında konut kredisi vermeye başlamıştır. Konut kredisi sistemi mortgage olarak bilinmekte olup pek çok kişi başvurmaktadır. Konut kredisi almak istenildiği zaman, faiz ve vade oranları devreye girer. Karşılaştırmalar yapılarak bu kredilerden birisi değerlendirilebilir.

Konut Kredisini Kimler Alabilir?

Ev alma hayalini gerçekleştirmek için, konut kredisi almak isteyenler bilmesi gereken bazı durumlar vardır.
Bunlar şu şekilde sıralanır;
Reşit olmak
Gelirlerini belgeleyebilenler
Gelirinin %60 üstünde taksit ödemeyenler
Kredi notuyla alakalı sorun olmayan, kredi notu düşük olmayanlarPeşinat tutarını yatıranlar

Bu şartları yerine getiren kişiler, konut kredisi almaya hak kazanabilirler. Böylece hayalini kurdukları eve de kısa sürede sahip olabilirler. Konut kredisi sağlamış olduğu imkan göz önünde bulundurulduğu zaman, son derece avantajlıdır.

Ev Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Ev kredisini herkes almak isteyebilir. Fakat her isteyen ev kredisi alamamaktadır. Konut kredisi tek başına evin tüm değerini karşılamaz. Konut kredisi almak isteyenler belli bir peşinata sahip olmalıdır. Peşinatsız da olabilir fakat, peşinat sahibi olmak daha avantajlıdır. Ev kredisi almak için gerekli şartlardan birisi de ipotek gösterecek bir mala sahip olmaktır. Projelerin peşinat kampanyalarını araştırarak ev sahibi olmak daha kolaydır. Bu kampanyalar ev sahibi olmak isteyenlerin avantajınadır. Kampanyaların sunduğu imkanlar, ev sahibi olmayı kolaylaştırır.

Konut Kredisi Alınmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Konut kredisinin en uygun olanını bulabilmek için, iyi bir araştırma yapılması gerekir. Araştırma sonrasında en uygun konut kredisi bulabilmek mümkündür. Konut kredisi sayesinde kira öder gibi ev sahibi olunabilir. Konut kredisi almadan önce bilinmesi gerekenler vardır. Bunlar mutlaka bilinmelidir. Kredi notunuzun ne durumda olduğunu kontrol edin. Bu bankalar için çok önemlidir. Faizlerin ve maliyet oranlarının karşılaştırmalarını yapın. Konut kredisine uygun görülebilmek için, kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusu olunmalıdır. Bu noktaları dikkate almayan kişilerin ev sahibi olması zordur.