Pandemi dönemi olarak adlandırılan koronavirüs salgını hayatımızı oldukça zorlaştırdığı aşikardır.

Özellikle, iş hayatının yoğunluğuyla başa çıkarken sağlıklı yaşam adımlarını da ihmal etmemek giderek daha önemli hale gelmekte ve bu da alışkanlıklarımızı ve yaşam tarzımızı değiştirmemize neden olmaktadır. Peki, tüm sağlık önlemlerini aldığımızda, bu dönemde ailenizin mali durumuyla yeterince ilgilenebilir miyiz? Bu dönemde sağlığımızı korurken, tasarruf etmenin yollarını da öğrenmeliyiz

Online Alışveriş ile Tasarruf Etmek

Dijital bankacılık ve kredi kartları, her geçen gün hayatımıza fazlasıyla dahil olmaktadır. Tabi ki her dönemde online alışveriş fırsatlarını takip etmeliyiz fakat özellikle pandemi dönemi gibi global kriz anlarında kredi kartı ile alışverişleri online alışverişler oldukça önem arz etmektedir. Pandemi döneminde sağlığımızı korumak adına belli başlı yasaklar ile uzun süreler evlerimize kapandık bu durumda eski sosyal hayatlarımızı fazlasıyla özledik.

Müze, gezmekten, konserlere gitmekten mahrum kaldık. Tabii herkesin evde kaldığı bu dönemde ev ekonomisi sarsmadan cüzi ücretler karşılığında evinde oturarak dünyanın her köşesindeki sanal müze turlarına, konser dinletilerine katılabildik bu da hem sosyalleşmemize hem de ev ekonomimizi sarsmadan etkinliklere katılmamızı sağladı. Tüm bunlara kredi kartlarını tasarruflu kullanmamız sayesinde kolayca ulaşabildik.
Birikimlerin Önemi

Birikim yapmak hayatımızın her anında önemli olmuştur fakat birikim yapmanın asıl önemini bu pandemi döneminde fazlasıyla hissetmiş olduk. Tüm dünyanın derinden hissettiği bu global kriz ortamında işten çıkarmalar, fabrikaların üretimlerini durdurması ve küçük işletmelerin iflası gibi üzücü hadiseler de meydana geldi. Birikimlerimiz tam da bu istemediğimiz durumlarda hayat kurtarıcı rol oynamakta ve iş hayatının ne zaman normale döneceğini bilmediğimiz bu gibi kriz dönemlerinde yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılamak için bize fazlasıyla yardımcı olmuştur.

Tabii bir de yapılacak birikimlerin ne şekilde olacağı da önemlidir. Birikimler farklı şekillerde yapılmalıdır. Örneğin altın, döviz ve yerel para biriminde veya değerini kaybetmeyeceğini düşündüğünüz değerli eşyalar ve takılar şeklinde yapılabilir.
Bu anlattığımız şekillerde birikim yapabilmek ve ev ekonomimizin güvenliğini sağlamak adına finansal okuryazarlığı öğrenmemiz en azından ev ekonomimizi rahatlatmak adına doğru hamleler yapmayı bilmemiz gerekmektedir. Atılacak bu adımlar sayesinde pandeminin neden olduğu küresel ekonomik dalgalanmalardan en hafif şekilde etkilenebiliriz.