Birikim yaparak ev almanın en çok kullanılan yöntemlerden biri de %25 oranıdır. Peki bu oran neyi ifade etmektedir? Maaşınızın %25 oranını her ay istisnasız biriktirdiğinizi düşünün. Bir ev almak için kaç seneye ihtiyacınızın olduğunuzu ortalama olarak hesaplayın. Örneğin bu zaman dilimi altı sene olsun. Peki altı seneden önce ev almak mümkün değil midir? Unutmayın ki bu sizin en düşük belirlediğiniz miktar olmalıdır. Eğer ki aylık birikim oranınız %25-50 arasında olursa ev almanız için gereken süre dilimi azalacaktır. Böylelikle kısa süre içerisinde ev alabilirsiniz. Altı seneden dört ya da beş sene gibi bir süreye düşürebilirsiniz. Lakin kuralda minimum oran %25’dir. Herhangi bir üst oran ise bulunmamaktadır. Bu üst oran sizin gelir ve giderlerinize bağlıdır.

Birikiminizin %25’ini Nasıl Biriktirirsiniz?

Birikim yaparken maaşınızın bir bölümü ile kira, faturalar, ödeme yaptıktan sonra size kalan miktar %25 oranında olmalıdır. Eğer ki bu oran korunamıyorsa yaptığınız ödemelerdeki fiyatları tekrar gözden geçirerek tasarrufa gitmeniz gerekmektedir. Harcamalarınızdan kısma yapmadığınız sürece bu oranı arttırmanız imkansızdır. Bu yüzden tasarrufa gitmek ihtiyacımız olmayan ödemeleri aylığımızdan çıkartmamız gerekir.

Birikimde oran %25 ile Mi Sınırlıdır?

Birikimde önerilen miktar sadece %25 ile sınırlı değildir. Evde çalışan kişi sayısı 2 ya da daha fazla ise bu oran %50 olabilir. Para biriktirerek ev almak mutlaka her ay düzenli olarak birikim oranını belirlemekten geçer. Dilerseniz tüm harcamalarınızın oranını belirleyip bu oranları daha düşük oranlara düşürebilirsiniz.

Birikimde En Yüksek Oranda Yatırım Yapmak Mümkün Mü?

Birikimde en yüksek oran genellikle %75 oranında olduğu görülmektedir. Çünkü insanoğlu hayatını devam ettirmek için paraya ihtiyaç duymaktadır. Daha fazla kısıtlama yapmak hem sizi psikolojik olarak rahatsız edecektir hem de hırsınızı arttıracaktır. Oysa ki hayatı yaşayarak birikim yapmak çok daha sağlıklı ve mantıklıdır. Bugünün değeri bugünde kalmalı ve yarının değeri de birikim yaparak ayrılmalıdır. Bu amaçla birikiminiz %75’in üzerine geçmemelidir. İşte birikimin temel mantığı ve en sağlıklı yöntemi budur. Siz de ev sahibi olmak için yatırım yapın.