Kredisiz ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bu konuda araştırma yaparken alacakları evin gerçek değerini bulmak için hangi yöntemlerin kullanıldığını merak eder. Özellikle almak istenilen evlere ödenecek gerçek fiyattan daha fazla ödenip ödenmemesi konusunda vatandaşların ilk olarak araştırma yapması oldukça önemlidir. Bir evin doğru fiyatı olup olmadığını belirlemek için iki farklı yöntem kullanılır. Bunların ilki aylık kira bedeline bağlı olarak hesaplama yapmak ikincisi aynı konumda bulunan evler ile kıyaslama yapmaktır.

Aylık Kira Bedeline Göre Değer Hesaplaması

Kiradan kurtulmak isteyen kişilerin ev almak için bütçeler sebebiyle detaylı fiyat araştırması yaptığı bilinir. Bu kapsamda aylık kira bedeline göre alınacak evin değerinin hesaplanması kullanılabilecek en basit yöntemler arasında bulunur. Çünkü bir malın ileriki yıllarda sahibine kazandırmış olacağı paranın bugünkü değeri o malın gerçek değerini gösterecek en önemli yöntemdir.

Türkiye genelinde aylık kira bedeline bağlı olarak bir evin değerinin hesaplanması 214 aylık kira bedeli belirlenerek yapılır. Kısacası yatırılan paranın sahibine geri dönme süresi yaklaşık olarak 18 yıl olacak ve enflasyonlu ülkelerde kira artışı da yaşanacaktır. Bu durumların göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir.

Aynı Konumdaki Evler İle Kıyaslama Yaparak Değer Hesaplanması

Tek başına tam olarak yeterli olmayan bu yöntem için farklı faktörlerin de göz önünde bulundurularak belirleme yapılması gerektirir. Çünkü şehir, ilçe ya da mahalle konusunda bile fiyat açısından önemli farklara sebep olması mümkündür. Alınmak istenen bir evle benzer durumda olan diğer evlerin emlak fiyatları ile karşılaştırma yapmak ortalama bir fiyat belirlemek için en kestirme yoldur. Ancak kullanılan bu yöntemin sağlıklı bir sonuç doğurabilmesi için kıyaslama yapılan evler ile yakın özelliklerde olması gerekir.
Ev alırken gerçek değeri belirleyecek diğer özellikler merkezi konumda olması, ulaşım olanakları, binanın yeni olması, güney cephede bulunması, ara katlarda yer alması, asansör bulunması ve benzeri birçok durumdur.

Bir evin değerinin belirlenmesi bilgi almak isteyenler Birikimevim firması ile görüşerek istekleri doğrultusunda değerine uygun fiyatlarla ev sahibi olabilecektir. Aynı zamanda Birikimevim fırsatları sayesinde alınacak bir evin gerçek fiyatını hesaplamak vatandaşların cebinden fazla para çıkmasını engelleyecektir.