Birikim dendiğinde veri birikimini de aklımıza getirmeliyiz. Şirketler için big data, müşteri tanımlama için çok çekici bir araçtır. Müşteri davranışını göstermek istiyorsanız, bir sonraki adımı tahmin etmek veya reklam maliyetlerinin hangi alana hedefleneceğine karar vermek istiyorsanız, büyük veriye sahip olmanız ve bunu işlemeniz gerekir. Büyük iştiraklerin olduğu her büyük veri ortamında, unutulmuş bazı yerler vardır. Veri bilimcisi veya analisti değiliz. Şirket için toplanan verileri günlük hayatımızda sürekli işleyebilmeli ve kullanabilmeliyiz.

Big Data Hakkında

Kredi kartı kullanımı ile ve hatta yaptığımız her işte farkında olmadan yaptığımız işlemlerde veri akışı sağlamak vardır. Günümüzde sıkça duyduğumuz isim olan big data, teknolojinin gelişmesi ve kullanım kapsamının artması ile ortaya çıkan bir kelime olarak kabul ediliyor. Ama bu uzun yıllardır var olduğumuz ama anlamadığımız bir olgudur. Bu olguyu istemeden destekledik ve “büyük veri” dediğimiz bu ortama sürekli veri akışını kolaylaştırdık.

Teknolojinin ilerlemesi ve internet’in gelişmesiyle birlikte, günümüzde bilginin gücü giderek daha önemli hale geliyor. Aynı zamanda, internet dünyasındaki birçok fenomen “bilgi çöpü” olarak adlandırılmaya başlandı. Bu çöplükten anlamlı veri üretilebileceğine inanan yazılım firmaları, bu anlamda Ar-Ge araştırması yapmış ve büyük veri dediğimiz şeyi ortaya çıkarmıştır.

Small Data Hakkında

Küçük veriler, günlük işler için büyük verilerden veya yerel kaynaklardan elde edilebilen ve zaman içinde zenginleştirilebilen, erişimi kolay, anlaşılması kolay, eylem odaklı bir veri biçimidir. Büyük verileri toplamak, işlemek ve analiz etmek uzun zaman alır. Ayrıca, pazarlamacılar ve stratejistler toplanan verilerin çoğunu kişisel olarak kullanmazlar. Büyük verileri depolayan sunucunun maliyetinin neden olduğu yüksek bütçeden bahsetmiyorum bile.

Küçük veriler aslında her yerdedir. Sosyal ağlar ve mobil cihazlar geliştikçe müşteri ihtiyaçlarındaki değişim ve gelişmeleri ele alalım. Çoğu sosyal ağ küçük verilerle doludur ve sosyal ağlarda gördüklerinin satın alma kararları üzerinde büyük etkisi vardır. Kişisel bakış açımızdan kontrol ettiğimizde, her yeni check-in yaptığımızda, her yeni bir Google araması yaptığımızda gibi alanlar bizim için özel bir imza yaratır. Dijital ayak izimiz sosyal ağlar ve onlarla çalışan şirketler tarafından yakalanır. Yani bir konut kredisi başvurusu yaptığınızda bile datalarınız işlenir.