Kredi kartı ve banka hesabı söz konusu olduğunda hemen hemen herkesin en az bir tane olduğunu görüyoruz. Bu banka hesapları üzerinden işlem yapıyoruz. Elektronik transferler, havale işlemleri ve diğer ATM’lerden para çekme işlemleri gibi işlemlerde masrafsız olmaya özen göstermelisiniz. Artık maliyetsiz bankacılık bir öncelik haline geldi.
Şimdi tercihlerinizi kontrol etme zamanı. Yatırımları, birikimleri ve tasarrufları bankada tutarak hırsızlık ve kayıp riskinden korumanız gerekir. Daha önce, evinize en yakın bankayı, maaşınızı ödeyen bankayı veya ebeveynlerinizden gördüğünüz bankayı seçmiş olabilirsiniz. Bugünden itibaren, kendi çıkarlarınızı düşünmelisiniz.

Banka Seçimi Kriterleri

Birikim yapmak ve bankacılık işlerinin halledilmesini isteyenlerin önceleri eve yakın şube veya ATM seçtiğini ama bunun artık yanlış bir kriter olduğunu belirttik. Seçtiğiniz bankanın şube ve ATM yaygınlık oranı, işlerinizi kolayca halledebilmeniz ve istediğiniz zaman nakit para kazanabilmeniz için esastır. Şubede tamamlanabilecek bazı özel işlemler için banka şubesi aramak için zaman harcamamalısınız.
Bulunduğumuz çağın teknoloji ve hız çağı olduğunun hepimiz farkındayız. Banka işlemlerini evden, ofisten veya seyahatten kolayca gerçekleştirebilmelisiniz. Her yerde bankacılık işlemleri yapabilen bir banka ile çalışmalısınız. Yani çalışacağınız bankanın dijital kısmı düzgün çalışabilmeli ve çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabilmelidir.

Masrafsızlık

Dijitalleşme sürecinin gelişmesi ile bazı harcamalar da azaldı. Bankalar artık şubeler ve şube çalışanları gibi çalışanlara daha az harcama yapıyor. Ancak yine de dijital şubelerde EFT gibi işlemleri gerçekleştirmek maliyetli oluyor. Bazı bankalar hesap bakım ücretlerini düşse de bazıları başka bir bankanın ATM’sinden para çektiğinizde sizden ücret alabilmektedir. Bunlara ek olarak, serbest bankacılık yapan bankalar da var. Örneğin masrafsız olduğunu önceden araştırdığınız bir serbest bankada elektronik havaleleri, havaleleri, hesap yönetim ücretlerini ödemenize gerek yoktur.

Oran Avantajı

Bankanız 10 liradan bir A yatırım aracı (USD, Euro, altın vb. Olabilir) satarsa ve sizden 7 liraya satın almayı vaat ederse. Diğer bankalarda bu sayı 8-9 ise bankanızın tercihli faiz oranları vermediği anlamına gelir. Para kaybetmek için bu banka ile çalışmanıza gerek yok. İyi bir banka, alış ve satışta uygun faiz oranları sağlamalıdır. Yatırım yapmak isteyen kullanıcıların bu araştırmayı ve kıyaslamayı iyi yapması gerekir.