Ev sahibi olmak gibi bir hayaliniz var ve birikim yapmak istiyorsanız, ödeyeceğiniz taksitleri hesaplamalısınız. Bazı durumlarda taksitlerin tam ödenemeyeceğini düşünüyorsanız az para harcayarak taksit ödeyebileceğinizi bilmelisiniz. Bu sayede hayalinizdeki eve kavuşabilirsiniz. İlk olarak, harcama azaltmayı tanımlayalım, çünkü ihtiyacınız olan şey azaltma değil, akıllıca harcamaktır.

Diyelim ki 200 liranız var, görüyorsunuz ürünün fiyatı şu anda 150 lira. Bu ürünü alırsanız 120 liralık bir fiyatla başka bir mağazayı kaçırmış olabilirsiniz. Yani satın aldığınız üründe az para harcadığınızı düşünseniz bile, aslında çok fazla para harcıyor olabilirsiniz çünkü dikkat konusunda bazı eksiklikleriniz olabilir.

Araştırma Yaparak İhtiyaçlarınızı Listeleyin

Tasarruf konusunda önceliğiniz ihtiyaçları belirlemek olmalıdır. Bir şeye ihtiyacınız yoksa paraya da ihtiyacınız yoktur. İhtiyacınız olmayan bir şeye para harcarsanız, bu sizi finansal olarak zora sokabilir. Yani satın almadan önce alışveriş listesi yapmalısınız. Bu alışveriş listesine sadık kalarak tasarrufun ilk adımını atmış olursunuz. Alışveriş yapmadan önce bu listedeki ürünleri internetten araştırmalı ve en ucuz ürünü nerede bulabileceğinize bakmalısınız.

Dürtülerinizi Kontrol Etme ve Bütçe Yapma

Acıktığınızda markete giderseniz ihtiyacınız olandan daha çok para harcarsınız. Üzgünken kıyafet alırsanız ya ekstra masraflar çıkarırsınız ve dürtülerinizi kontrol edemeyebilirsiniz. Yani aslında bazı koşullar sizi alışveriş yapmaya ve daha fazla para harcamaya motive eder. Bu koşullar var olduğu sürece faaliyetlerinizi askıya almayı düşünmelisiniz.

Aslında konuşulacak ilk şey bütçedir. Giderlerinizi azaltarak başlıyoruz ve bu konuda bir yol çizilmesi gerektiğini belirttik. Artık masrafları nasıl azaltacağınızı biliyorsunuz. Harcamalarınızı yazmalı ve takip etmelisiniz. Her ayın başında bütçe gelir ve giderleri ayrı ayrı yazın ve ayın tüm masraflarını yazın. Bazen daha az yazdığınızı bazı harcamaların aslında gereksiz olduğunu fark edeceksiniz. Bu sayede harcamalarınızı azaltacak ve bütçenin öneminin de farkına varacaksınız.

Yazmak, bütçe yönetiminde sihirli değnek gibidir. Bu nedenle bir bütçe oluşturmayı ihmal etmemeli ve oluşturduğunuz bütçeyi sık sık kontrol etmelisiniz. Bu konuya azami önemi göstermelisiniz. Çünkü birikim konusunda en önemli yardımcınız bütçe yapmak olabilir.