Araç satış işlemlerinde, çoğunlukla karşı tarafın daha düşük gelir vergisi ödemek için resmi satış bedellerini az göstermek taleplerine çoğunlukla ses çıkarılmaz. Ya da galerilere vermiş olduğumuz vekaletnameler, gereğinde satış işlemi tek taraflı olarak satıcıya bırakılmış olunur o ne yazdırırsa itiraz edilmeyerek kabul edilir. Satıcının olması gereğinden daha az vergi ödemesini sağlayarak, devleti dolandırmaya çalışılmasını hiç aklımıza getirmemiş olsak da bu durumun pek çok sakıncaları bulunur.

Bu sakıncalar arasında aldığımız aracın, alım sonrası ayıplı çıkması sonucu oluşabilecek mahkeme süreçlerinde hakimlerin yazılı delil olarak sadece noter satış sözleşmesini dikkate alacağı ve bu süreç akabinde gerçek değere ulaşamayacağınızı unutmayınız. Örneklemek gerekirse reel değer olarak 70.000 tl verdiğiniz bir aracı noterde 45.000 tl satış bedeli ile göstermeniz durumunda, süreç sonuçlarına bağlı olarak resmi evrak üzerindeki 45.000 TL değer dışında bir bedel talep edemeyeceğinizi hatırlatırız. Aslında bu örnek araç satış bedelini az göstermek mantıklı mı sorusunu da cevaplamış oluyor.

Araç Satış Bedeli Düşük Gösterildiğinde Oluşan Riskler

Ülkemiz ve dünya genelinde karşılıklı anlaşılarak yapılan, güven üzerine kurulu satışlar zaman zaman akabinde oluşabilecek negatif durumlarda itilaflar çıkarmaktadır. Bu ve buna benzer sebeplere istinaden araç satış bedeli az göstermek mantıklı mı diye düşündüğümüzde bu konuya hiç düşünmeden hayır diyebilmeliyiz.

Binbir zahmet ve yüksek bedeller karşılığında satın alınan araçlarımızda tüm kontrollerimize rağmen ortaya çıkabilecek negatif ya da ayıplı durumlarda zarara uğramamak için, araç satış bedellerini noterlerce gerçek değerler üzerinden gösterilmesi önemlidir.

Yasal olarak yaptırımlarla karşılaşılabilecek gibi; araç satış bedelini az göstermek mantıklı mı gibi düşüncelere kapılmadan, gerçek değer üzerinden satışların yapılmasını sağlamalıyız.

Ülkemiz ve dünya genelinde incelemeler sonucunda bu ve buna benzer konularda yargının vermiş olduğu kararlar, tamamen yazılı evrak üzerinden olup herhangi bir tanık delili dinlenemeyeceğine karar vermiştir.

Araç Satış Bedeli Hangi Değerden Nasıl Gösterilir?

Genel olarak noterliklerde yapılan satış işlemlerinde araç kasko bedeli üzerinden gösterim sağlanmakta olup bu duruma gerçek reel değerinin yazılması için müdahale edilmesi gerekir.

Noterlikler değer belirtilmediğinde kasko değerleri üzerinden satış işlemi gerçekleştirmekte ve bu konu üzerinde herhangi bir talepte bulununmadığında ilerdeki süreçlerde karşılaşılabilecek negatif durumlar sıkıntıya yol açabilir.