Başkentin bunaltıcı insan trafiğinden kaçmak isteyen, betonlaşan şehir hayatından sıkılan, yüksek binalar içerisinde kalabalıktan bunalan, buna çözüm bulmak ve daha rahat ve elit bir hayat yaşamak isteyenlerin özlemi müstakil bir ev.

Günün yorgunluğunu sadece sevdiklerinin olduğu bahçeli bir evde atmak isteyenler ve kalabalık bina hayatından kaçmak isteyenler için Ankara’da sahibinden satılık müstakil ev fiyatları internette sıkılıkla arananların başında gelmeye başladı.

Müstakil Ev Almak İstiyorum. Nelere Dikkat Etmeliyim?

Özellikle Covid-19 virüsünün neden olduğu pandeminin etkisinden sonra müstakil evlere olan ilgi oldukça artmış durumda.

Bu durum emlak dolandırıcılarının da iştahını kabartı haliyle. Yaşanacak mağduriyetin etkisinin büyük olacağı düşünülerek, alınmak isteyen müstakil evin tapusuna yazan bilgiler çok dikkatli bir şekilde okunmalıdır.

Bu nedenlerden ötürü de Ankara’da sahibinden satılık müstakil ev fiyatları iyi araştırılmalıdır.

Müstakil ev almak isteyenlerin beğendikleri evlerdeki en büyük tercih bahçedir. Tapuda bahçe ve bina ile ilgili ayrıntılara dikkat edilmeli ve tapudaki gerçek kişilerden satın alım yapılmalıdır. Eğer bir site içerisinde müstakil ev alınacak ise ortak kullanım alanları ile sosyal yaşam bölgeleri kontrol edilmeli.

Aracınız için otopark sorunu yaşamayacağınız yerler seçilmelidir. Alınan konut ikinci el ise geriye dönük aidat ve fatura borçları gibi konuları araştırmalısınız.

Konutun Yeri ve Fiyatı İyi Araştırılmalı

Konutun bulunduğu muhit oldukça önemli. Büyük hayaller neticesinde alınacak müstakil evin emlak fiyatları kadar, bölgenin yaşam standartları sağlaması oldukça mühim.

Okul ve hastaneye olduğu kadar market ya da alışveriş yapılacak yerlere yakın olması önemli.

Özen gösterilmesi gereken diğer bir konu ise, yeni yaşam alanınızı paylaşacağınız komşularınız. Her yıl ödenecek emlak konut vergisi ile aylık ödeme planlarında yer alacak genel fatura giderleri de hesaba katılarak planlama yapılması uygun olacaktır.

Depreme Karşı Dayanıklılığına Dikkat

Ülkemizin bulunduğu coğrafi konum gereği hayatlarımızın bir parçası olan deprem gerçeğine göre imar edilmiş evler tercih edilmelidir.

Bunu için evin imar planına uygun olması ve depreme karşı dayanıklı olması gerekse de, tam bir tedbir için konut sigortası yaptırılmasında fayda var. Ankara’da sahibinden satılık müstakil ev fiyatları araştırılırken bu kriter göz ardı edilmemelidir.